Video nadzor u liftu da li je LEGALAN!?
Video nadzor u liftu je jedno od najčešćih pitanja skupština stanara zgrade s’obzirom da su liftovi često na meti vandala, a njihova popravka je uvek skupa.
Kako se montira video nadzor u liftu?
Prvo da razrešimo misteriju kako se postavlja video nadzor u liftovima. Jedan način je specijalan kabl sa oprugama i sajlom koji prati kretanje lifta i povezivanje kamera na postojeći snimač video nadzora. Ovakvih kablova u Srbiji nema pa se pomenuti način ugradnje video nadzora u liftovima ne koristi.
Drugi način i koji se najčešće primenjuje u praksi jeste zaseban sistem video nadzora gde se kamera postavlja u lift a snimač sa hard diskom se postavlja na/u plafon lifta.
Naša firma „Svezavideonadzor“ ne ugrađuje video nadzor u liftove.
Da li je dozvoljen video nadzor lifta?
Video nadzor u stambenim zgradama ne uređuje niti jedan zakon, ali postoji krovni Zakon o privatnom obezbeđenju koji se odnosi na video nadzor i Zakon o zaštiti podatka o ličnosti koji se odnosi na ljude koji žive i posećuju zgrade.
Prema Zakonu o privatnom obezbeđenju, video nadzor se može koristiti za sprečavanje protivpravnih radnji prema licima, imovini ili poslovanju, a naročito za zaštitu od:
- nedozvoljenog pristupa u prostore i objekte koji se obezbeđuju;
- iznošenja, odnosno otuđenja i neovlašćenog korišćenja štićenih predmeta;
- unošenja oružja, eksplozivnih, radioaktivnih i drugih opasnih predmeta i materija;
- provale, diverzije i nasilnog napada na objekat ili oduzimanje predmeta;
- neovlašćenog pristupa podacima i dokumentaciji;
- drugih identifikovanih rizika.
Na osnovu toga dozvoljeno je postaviti video nadzor u lift jer ima za cilj da spreči pomenute radnje.
Sa druge strane zakon kaže da video nadzor koji se koristi u obavljanju poslova privatnog obezbeđenja nije dozvoljeno koristiti na način kojim se narušava privatnost drugih. Isto tako Zakon o zaštiti podatka o ličnosti obezbeđuje zaštitu osnovnih prava i sloboda fizičkih lica, a posebno njihovog prava na zaštitu podataka o ličnosti.
Takođe, podaci o ličnosti moraju:
- se obrađivati zakonito, pošteno i transparentno u odnosu na lice na koje se podaci odnose („zakonitost, poštenje i transparentnost“). Zakonita obrada je obrada koja se vrši u skladu sa ovim zakonom, odnosno drugim zakonom kojim se uređuje obrada;
- se prikupljati u svrhe koje su konkretno određene, izričite, opravdane i zakonite i dalje se ne mogu obrađivati na način koji nije u skladu sa tim svrhama („ograničenje u odnosu na svrhu obrade“);
- biti primereni, bitni i ograničeni na ono što je neophodno u odnosu na svrhu obrade („minimizacija podataka“);
- biti tačni i, ako je to neophodno, ažurirani. Uzimajući u obzir svrhu obrade, moraju se preduzeti sve razumne mere kojima se obezbeđuje da se netačni podaci o ličnosti bez odlaganja izbrišu ili isprave („tačnost“);
- se čuvati u obliku koji omogućava identifikaciju lica samo u roku koji je neophodan za ostvarivanje svrhe obrade („ograničenje čuvanja“);
- se obrađivati na način koji obezbeđuje odgovarajuću zaštitu podataka o ličnosti, uključujući zaštitu od neovlašćene ili nezakonite obrade, kao i od slučajnog gubitka, uništenja ili oštećenja primenom odgovarajućih tehničkih, organizacionih i kadrovskih mera („integritet i poverljivost“).
Rukovalac je odgovoran za primenu odredaba stava 1. ovog člana i mora biti u mogućnosti da predoči njihovu primenu („odgovornost za postupanje“).
Na osnovu pomenutog zakona postavljanje video nadzora u liftu je dozvoljeno ali pod posebim uslovima, šta to tačno znači pojasnićemo u nastavku.
Mnogi se pitaju kako narušavamo privatnost lica koja koriste lift, evo nekoliko primera. Npr možemo znati da određeno lice često dolazi i ide na određeni sprat, a na tom spratu ko živi i na osnovu toga možemo znati kod koga ide, takođe možemo saznati ko je od komšija/komšinica otišao u dva noću na koji sprat, ko se sa kim druži u kasne sate itd.
Ukoliko se ugradi zaseban video nadzor za lift bez internet priključka, što je najčeći slučaj ugradnje video nadzora u liftovima u Srbiji, postavi se nalepnica da je objekat pod video nadzorom, što je obaveza prema zakonu, pristup pomenutom snimaču ima samo Upravnik stambene zajednice, koji na taj način postaje Rukovalac obrade podataka, i snimljeni video materijal se isključivo iskoristi samo u trenutku kada je pričinjena šteta i kako bi se utvrdilo šta je istu prouzrokovalo u tom slučaju video nadzor u liftu je LEGALAN!
U svim ostalim slučajevima, da više osoba ima pristup video nadzoru, da može da se prati putem mobilnog i slično, automatski se krše pomenuti zakoni i u tom slučaju video nadzor u liftu NIJE legalan!
Foto: Vucomm